blog, camping doplňky

Jak správně zazimovat karavan

21.10.2019

Desatero rad jak správně zazimovat karavan.

Zima se co nevidět přihlásí o slovo a správný karavanista se musí postarat o svůj karavan či obytné auto, aby i další sezónu nám posloužil a na jaře nemuseli řešit problémy s opravou. Teď si v deseti krocích shrneme co všechno si každý karavanista zvládne udělat sám bez nutnosti návštěvy servisu.

1.

První co hlavně musíme udělat je vypustit veškerou vodu z nádrží, bojleru, wc, a nechat otevřené vodovodní kohoutky a veškeré vypouštěcí ventily. Je také dobré ještě celý systém profouknout vzduchem, ale pozor ne příliš velkým tlakem. Před sezónou je potřeba důkladná dezinfekce nádrže a celého systému.

2.

Vaše WC potřebuje také údržbu pokud máte centrální splachovaní a již jste vypustili vodu s centrální nádrže tak zbývá ještě odpadní kazeta. Pro ty co mají samostatnou nádrž na splachovaní tak nejprve vypustit a poté spláchnout, aby i voda co je natažená v čerpadle se uvolnila a odtekla. Odpadní nádrž (kazeta) je potřeba vyprázdnit a veškeré těsnící díly ošetřit proti stárnutí u nás v servisu používáme ( thetford seal lubrikant) . Poté kazetu uložte mimo toaletu a nechte jí otevřenou, aby se těsnění zbytečně neopotřebovávalo.

3.

Pokud váš karavan je vybaven tradiční baterií tak baterií doporučujeme vyjmout, dobýt a uložit mimo dosah mrazů na suché a dobře větratelné místo. Za zimu několikrát zkontrolovat stav nabytí, podle potřeby dobýt. Nic nepoškodí baterii víc jak hluboké vybití s působením mrazu, většinou to bývá její konec.

4.

Plynové lahve vyjměte dobře utáhněte ventil a uložte na dobře větratelné místo dostatečně daleko od zdroje ohně.

5.

Důkladně prohlédněte veškeré skříňky které používáte na potraviny, ty vyjměte a zbavte je pomocí vysavače i těch nejmenších drobečků, v opačném případě hrozí velké nebezpečí návštěvy hlodavců. Velký pozor si dejte na med ten dokonale dokáže přilákat mravence a těch se budete jen těžko zbavovat. Z lednice vše vyndejte a otřete roztokem octové vody nechejte společně s mrazákem s pootevřenými dvířky.

6.

Určitě je dobré vyndat veškeré lůžkoviny a pro jistotu pověsit do karavanu kolíček proti molům a vyplatí se i instalace pastičky na myši co kdyby náhodou.

7.

Vnitřek by jsme měli tak se podíváme na venek, karavan je potřeba důkladně umýt, my v servisu používáme přípravek EKOLAN odstraňuje veškerou usazenou špínu , asfaltové skvrny a čmouhy od těsnění. Zároveň zanechává na karosérii tenký film který chrání před korozí. Po umytí promazat veškeré zámky a těsnící gumy silikonovým olejem.

8.

Pokud karavan odstavíte na delší dobu doporučujeme vyheverovat nápravu, aby se jí odlehčilo a zbytečně se nemačkaly nápravové gumy, ale i pneumatiky. Ruční brzdu doporučujeme nezatahovat, aby nedocházelo k přirezání brzdového obložení. Doporučujeme zároveň promazat lanovody.

9.

Pokud máte možnost postavte karavan pod přístřešek. V opačném případě doporučujeme pořídit kvalitní krycí plachtu, žádný igelit a podobné plachty. Kvalitní plachta musí být prodyšná a zároveň nepustit vodu dovnitř. Jenom tak zabráníte nepříjemným problémům se zatečením a vytvořením plísní.

10.

Doporučujeme v průběhu odstávky karavan pravidelně kontrolovat. Jenom tak můžete v případě potřeby včas zasáhnout a předejít tak nepříjemný následkům.

Doufám, že Vám naše rady a zkušenosti pomůžou při správném zazimování vašeho karavanu. V dalším článku se budeme zabývat co je všechno potřeba nachystat před sezónou.

Za tým BIRD box přeji mnoho úspěchů. 

údržba karavanů
servis, montáž camping doplňků, obytné boxy,