blog, camping doplňky

Proč solární panel

18.12.2018

Získáte při kempování absolutní volnost. Pořiďte si solární fotovoltaický panel a vyrábějte si sami sluneční energii  během kempování. Vaše cesty naberou úplně jiný rozměr, stanete se absolutně nezávislí. Pokud si dobře spočítáte Vaší celkovou spotřebu el. energie a zvolíte adekvátní výkon panelu tak budete mít vždy dobito.

Solární panely

Solární panely 12V - jsou vhodné pro obytné auta, karavany apod. Ke každému panelu potřebujete solární regulátor a palubní baterii. Panely jsou ve výkonech cca 30-180Wp. Solární panely jsou zapouzdřeny v pevném hliníkovém rámu a kryté tvrzeným sklem s vysokou odolností proti rozbití. Panely díky kvalitním materiálům a velmi kvalitnímu zpracování, vykazují životnost v řádu několika desítek let. Na solární panely někteří výrobci poskytuji 20 ti letou záruku a garanci výkonu až na 30 let! Flexibilní solární panel znamená, že panel je ohebný a lze jej připevnit i na nerovné podklady. Poloměr povoleného ohybu je 5m. S výběrem vhodného solárního panelu Vám rádi poradíme a spočítáme potřebný výkon.

tým BIRD

Jaký je rozdíl mezi monokrystalickým a polykrystalickým panelem? 

Pro výrobu nejrozšířenějších fotovoltaických panelů se používá buď monokrystalický nebo polykrystalický křemík, ze kterého jsou vyrobeny jednotlivé články. Z těch jsou složeny FV panely za pomoci sérioparalelního zapojení. Jaký je rozdíl mezi monokrystalickým a polykrystalickým panelem? Polykrystalický článek Pro získání polykrystalického ingotu stejné velikosti je použit jiný postup. Je totiž technologicky jednodušší nechat vykrystalizovat množství menších křemíkových krystalů, než jednoho kompaktního. Z menších krystalů se vyrobí substrát, který se slisuje do jednoho celku (opět obvykle 156x156mm). Další postup je již stejný s monokrystalem. Pochopitelně touto technologií nelze docílit takové čistoty materiálu, jsou v něm viditelné přechody mezi krystaly. Monokrystalický článek Pro výrobu monokrystalického článku je třeba vyrobit jednolitý ingot křemenného krystalu. Taková výroba je poměrně náročná. Kulatý ingot se potom řeže na tzv. wafery, které se oříznou na požadovanou velikost FV článku (nyní obvykle 156x156mm). Protože ingot vznikl jako jeden velký krystal křemíku, jeho struktura je jednolitá a velice čistá. To určuje další vlastnosti monokrystalického článku. Výhody monokrystal  větší účinnost článků a tedy větší výtěžnost výkonu ze stejné plochy mírně pomalejší "stárnutí" křemíku, tzn. výkon panelu s časem klesá pomaleji probarvení buněk je homogenní, panely nejsou "flekaté" Výhody polykrystalu nepatrně větší výtěžnost výroby z rozptýleného světla (nepříznivé světelné podmínky) v minulosti o něco nižší cena, nyní ale již na stejné úrovni. Závěr Již z výše uvedených formulací ("mírně", "nepatrně") je vidět, že rozdíly mezi mono a polykrystalickým křemíkovým panelem jsou v současné době už jen malé.  

zdroj. JOYCE ČR, s.r.o.

údržba karavanů
servis, montáž camping doplňků, obytné boxy,